wtorek, 6 grudnia 2011

ciekawostki cz II

Nasiona lnu -zawierają związki śluzowe, białkowe oraz bardzo dużo oleju tłustego. Zawierają również kwasy organiczne - m.in. askorbinowy, enzymy, sole mineralne - magnez, cynk, żelazo. Olej lniany bogaty jest w glicerydy kwasów nienasyconych (m.in. linolenowego i linolowego), trochę mniej glicerydów kwasów nasyconych oraz fitosterole i witaminę E.



Siemię lniane jest bogatym źródłem lecytyny i bio-oleju 
  • odgrywa poważną rolę w regulacji cholesterolu w ustroju,
  • odpowiedzialna jest za transport tłuszczów oraz cholesterolu z krwi,
  • dzięki lecytynie wzrasta ilość kwasów żółciowych otrzymywanych z cholesterolu i w ten sposób redukuje się wzrost cholesterolu we krwi i niedobór lecytyny,
  • prowadzone badania wykazały, że podając cholesterol, można powodować choroby serca, ale podając równocześnie małe ilości lecytyny, zapobiega się tej chorobie,
  • lecytyna leczy arteriosklerozę, nawet gdy jest zaawansowana,
  • organizm potrafi sam odbudować – wytworzyć szybko potrzebne mu ilości lecytyny jeśli dostarczy się mu np. drożdży – źródła witamin z grupy B, a także choliny, lecytyny i magnezu (lecytyna wytwarzana jest głównie w wątrobie),
  • przekonano się, że lecytyna leczy lub nie dopuszcza do angin, a ponadto jest przydatna osobom starszym ze „sklerozą mózgu”.

Dobrze rozdrobnione nasiona po spęcznieniu wodą są łagodnym środkiem przeczyszczającym, polecanym szczególnie osobom starszym. Siemię lniane jest też bardzo pomocne w zapaleniu oskrzeli, kaszlu, pomaga w chorobach skórnych, leczeniu oparzeń i odmrożeń. Można go stosować na trudno gojące się rany, w wysuszeniu skóry, przy skłonnościach do łuszczenia i pękania naskórka. Okłady robi się w postaci kataplazmów. Olej lniany przyspiesza regeneracje naskórka i błon śluzowych, obniża poziom lipidów i cukru we krwi. Przy obniżaniu poziomu cholesterolu lepiej jest zażywać olej lniany w postaci kapsułek.


( przygotowanie Kataplazmy - 5 dag utłuczonych nasion lnu zalać 1/2 szklanki wrzątku, dokładnie wymieszać, zawinąć w płótno, przykładać pod ceratką na chore miejsce. )



Wzmacniamy siłę woli w drodze do pięknej sylwetki!
Optymistyczne nastawienie do życia daje siłę do obrony przed pokusami czy stresem. Kiepski nastrój często jest przyczyną zajadania stresu. Dziurawiec koi nerwy. Najczęściej pijemy go przy dolegliwościach wątrobowych oraz jako lek przeciwdepresyjny. Dziurawiec zawiera hiperycynę wzmacniającą układ nerwowy . Jeśli pod wpływem stresu lub zdenerwowania zaczynamy się objadać sięgnijmy po preparaty z dziurawca ( pamiętajmy jednak że dziurawiec hamuje działanie niektórych leków więc lepiej jego stosowanie omówic z lekarzem). Owies wzmacnia siłę woli. Działanie ziela owsa sprawdzono na osobach uzależnionych od różnych nałogów. Badania wykazały, że pomogły tym osobom toczyć walkę z nałogiem. Owies prawdziwy zawiera saponiny, flawonoidy, wiele minerałów, alkaloidy, związki steroidalne, witaminy B1, B2, D, E, karoten, białko zbożowe (gluten), skrobię, tłuszcze.
W przeprowadzonych badaniach naukowych w Australii, u sportowców, których odżywiano dietą składającą się z owsa przez 3 tygodnie, energia życiowa i siły witalne wzrosły o 4%. Uważa się, że owies prawdziwy pomaga utrzymać prawidłowe funkcjonowanie mięśni podczas treningu czy ćwiczeń sportowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz