niedziela, 5 lutego 2012

jak przechowac kosmetyki



Największym wrogiem dla naszych kosmetyków są: temperatura, promienie UV, wilgoc, mikroorganizmy itp.
Wystarczy tylko jeden z wyżej wymienionych czynników by nasz ukochany kosmetyk zepsuł się bądź utracił swoje właściwości. 
Zbyt wysoka temperatura może spowodowac zjełczenie kremów, balsamów czy podkładów. Zbyt niska natomiast może spowodowac uszkodzenie substancji aktywnych w kosmetykach. Producenci zawsze podają na opakowaniu bądź na ulotce w jakiej temperaturze należy przechowywac dany kosmetyk, gdyż każdy ma inną tolerancje na temperaturę. 
Kosmetyk narażony bezpośrednio na działanie promieni UV może się zważyc, utracic swoje właściwości, a w najgorszym wypadku niektóre ampułki mogą wejśc w reakcję i spowodowac poparzenia skórne ( szczególmnie te z wit. C po nieświadomym nałożeniu i zbyt długim eksponowaniu ciała na słońcu).
Wilgoc- wbrew pozorom trzymanie szczególnie kosmetyków kolorowych w łazience to bardzo zły pomysł! Stopień wilgotności jaki jest w łazience może spowodowac utratę lekkości pudrów, róży, cieni do powiek itp. Wilgoc może również sprzyjac rozwojowi grzybów i innych mikroorganizmów ( szczególnie gdy wilgoc połączymy jeszcze z wysoką temperaturą). 
Mikroorganizmy- kremy, balsamy, mleczka, toniki itp- to wszystko stanowi znakomitą pożywkę dla grzybów i bakterii.  Najlepsze są kremy z atomizerami, pompkami, jednorazowe saszetki itp. Pamiętajmy że nasze dłonie nie są nigdy sterylne. Przenosimy na nich dużo bakterii i innych mikroorganizmów. Dlatego posiadając krem, odżywkę, tonik, cokolwiek - używajmy do tego jednorazowych patyczków drewnianych ( szpatułek) wyjmując kosmetyk z opakowania i nakładając sobie na ciało, włosy. Wtedy możemy miec pewnośc że kosmetyk spełnia swoje działanie i nie zepsuje się tak szybko.



Warto wiedziec:
Lakiery do paznokci. Emalie będą gęstnieć wolniej, jeśli będziemy je przechowywać w chłodnym miejscu, np. w dolnej szufladzie lodówki. O tym, że czas naszego lakieru już minął, świadczy to, że trudno się rozprowadza i długo schnie. Na chwilę może pomóc wstawienie buteleczki z emalią do gorącej wody. Także dodanie zmywacza nieco rozrzedzi lakier, ale za to spowoduje, że będzie on szybciej odpryskiwał z paznokci.
Perfumy. Nie powinny stać na oknie nie na sztucznie oświetlonej toaletce, ponieważ to sprawia, że zapach staje się nietrwały. Najlepiej trzymać je w firmowych kartonikach.
Pudry, róże, cienie. W każdym opakowaniu pudru w kamieniu znajdziemy foliowy krążek oddzielający puszek od kosmetyku. Nie powinno się go wyrzucać. Dzięki temu puder nie będzie wchłaniał tłuszczu przenoszonego z twarzy na aplikatur. Sam puszek, podobnie jak i pędzel od różu i pacynki do cieni, należy jak najczęściej myć w wodzie z mydłem.


Podsumowanie:
  • Kosmetyki przechowujemy w odpowiedniej temperaturze podanej przez producenta
  • sypialnia jest zdecydowanie lepszym miejscem na przechowanie kosmetyków niż łazienka
  • perfumy należy trzyma w zacienionym miejscu ( najlepiej w oryginalnym kartoniku)
  • nie stosujemy kosmetyków po terminie ważności gdyż mogą wywołac nieprzyjemne odczyny skórne
  • kosmetyki staramy się nakładac szpatułka z pojemnika na dłoń ( chyba ze mamy opakowanie z atomizerem, pompka wtedy nie trzeba ) 
  • szminkę również powinno się nakładac pędzlem na usta a gdy robimy odwrotnie wtedy pamiętajmy że jest to bardzo intymna rzecz - NIE POŻYCZAMY !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz